Přeskočit na hlavní obsah

Vasa Museum

· 3 minuty čtení

Museum věnované jedné jediné lodi, která toho ale příliš nenaplula.

To se tak ve Stockholmu v 17. století hecnuli, že si nechají postavit největší a nejlépe vyzbrojenou loď, aby si upevnili svoji dominanci v Baltském moři. Dva roky na tom pod vedením holandských stavitelů lodí makalo okolo 400 lidí. Když bylo hotovo, loď vyplula, dala jednu slavnostní salvu z děl, pak trochu víc zafoukal vítr ze strany, otvory pro děla dovnitř natekla voda a loď se asi po 1500 metrech dlouhé plavbě potopila.

Potopená zůstala víc jak 300 let než ji v roce 1956 našel soukromý průzkumník. Zjistilo se, že je neuvěřitelně dobře zachovaná a o pět let později došlo k jejímu vyzvednutí. Pak probíhalo zakonzervování, postavení muzea a teď je z toho jeden z hlavních highlights ve Stockholmu.

Vstupné 190 SEK drží místní standard drahoty. Z letadla jsem měl s sebou carry-on kufr, naštěstí pro ně mají dostatečně veliké zamykatelné boxy a nasměroval mě k nim anglicky perfektně mluvící personál. Vstupenku jsem kupoval bez čekání přímo v muzeu, kartou u samoobslužné pokladny.

Většina návštěvníků se hned za vstupem nahrne k lodi, já bych ale doporučoval zahnout doleva a kolem šatny si zajít do kina podívat se prvně na dokument o lodi a muzeu samotném. Hraje se furt dokola v různých jazycích vždy s anglickými titulky a trvá to asi 20 minut. Nasosán informacemi jsem si pak expozici užil mnohem líp.

Pár zajímavostí:

  • ačkoliv se loď potopila jen kousek od přístavu, postupem času se zapomnělo kde přesně a vrak našel až jeden nadšenec.
  • loď zůstala nepoškozena díky tomu, že v Baltu nežila Šášeň lodní.
  • zachována byla i těla utonulých námořníku, jejich pitva přesně určila jak se v té době stravovali a jaké choroby je trápily.
  • konzervace obrovského množství dřeva z lodi trvala několik let, napouštělo se chemikálií která postupně vytlačila vodu

Jak loď vypadala v době vzniku nebo jak byly řešeny jednotlivé paluby je dobře vidět na několika modelech. Super mi přišla expozice, která imituje část podpalubí včetně nízkého stropu a průzorů do nižších pater.

Vasa Museum řadím mezi ty lepší muzea, která jsem navštívil. Není to taková pecka jako třeba POLIN ve Varšavě, ale byla to fajn zastávka během mého krátkého stopoveru ve Stockholmu. Přístě bych rád víc pochodil i okolí, je tam hezký park a několik dalších muzeií.